21 marca 2011

Sprawozdanie z wykładu o Islamie

Wieczorową porą w piątek szesnastego dnia marca w szkółce katechetycznej przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, można było wysłuchać wykładu na temat Islamu. Wstęp był wolny, a całe spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy księdza Mariusza Dziuby.

Osobą poproszoną o przekazanie choćby zarysu wiedzy  na temat tej religii był doktor teologii – Marek Micherdziński, który na co dzień wykłada na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie, a także prowadzi zajęcia w nowotarskim Liceum Ogólnokształcącym nr 2 im. Królowej Jadwigi.

Doktor Micherdziński podzielił swój wykład na cztery rozdziały tematyczne: historia islamu, zakazy islamu, nakazy islamu oraz stosunki chrześcijańsko – muzułmańskie w czasach obecnych. Trzy pierwsze tematy zostały omówione w sposób nadzwyczaj cyzelatorski, a wykładowca chcąc przybliżyć  słuchaczom charakterystyczne cechy tej religii w sposób jak najprecyzyjniejszy, niejednokrotnie sięgał do wyrażeń jak i słów pochodzących z oryginalnych tekstów. Relacje pomiędzy dominującą w naszym państwie religią a głównym tematem prelekcji odseparowane zostały od reszty i w tej kwestii wypowiedziane zostało najwięcej. Wykładowca z wielkim zaangażowaniem opowiadał w szczególności o rosnącej rokrocznie liczbie ofiar współczesnych prześladowań religijnych.

Wykład trwał około 1.5 h. Na sali znajdowało się w tym czasie mniej-więcej dwadzieścia osób, a wśród nich burmistrz Nowego Targu – Marek Fryźlewicz. Wszystko zakończyło się gromkimi brawami skierowanymi do doktora Micherdzińskiego, a następnie wspólną modlitwą. Oby najbliższy czas obfitował w równie interesujące wykłady, co ten!

2 komentarze:

Skryba pisze...

Suche sprawozdanie. Liczyłem, że jednak czegoś się dowiem o tym islamie

Paweł pisze...

O samym Islamie mogę w innym temacie, ten tekst był przekazany do gazety jako krótka notka, stąd zwięzłość wypowiedzi. :)

Prześlij komentarz